شيمی مواد غذايی

جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان شيمی مواد غذايی را مشاهده می نمایید.
شيمی مواد غذايی|50687845|lga|

حجم فایل : 1.7 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 27
بنام خدا شیمی مواد غذائی شیمی مواد غذائی یکی از مهمترین شاخه های علوم غذائی است

در شیمی مواد غذائی،آن دسته از تغییرات که در جریان تولید،نگهداری و جابجائی مواد غذائی بوجود می آید مورد بحث قرار میگیرد.

این تغییرات در بافت،طعم،رنگ،ارزش تغذیه ای و کیفیت بهداشتی ماده غذائی تاثیر دارند. فصل اول : آب بخش مهمی از بسیاری از اقلام غذاها را آب تشکیل می دهد.
آب دارای ویژگیهای خاص و کم نظیری است
آب شرایط و عملکردهای مخصوصی را در سیستمهای غذائی بوجود می آورد. ساختمان آب ملکول آب ازدو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده
ملکول آب ساختار زاویه ای با زاویه 105 درجه دارد
ملکول آب یک ملکول قطبی است
در بین ملکولهای آب علاوه بر جاذبه های الکترو استاتیک، پیوند هیدروژنی هم وجود دارد.
پیوند هیدروژنی تاثیر بسیار زیادی بر خواص فیزیکی و شیمیائی آب دارد. بعنوان مثال به دمای ذوب و جوش چند ملکول مشابه آب توجه می کنیم خواص آب خواص آب با کاهش درجه حرارت تا 4 درجه بطور پیوسته از حجم آب کاسته می شود.
اما با کاهش دما از 4 درجه تا صفر درجه مقداری بر حجم آب اضافه می شود.
آب 4 درجه بیشترین چگالی را دارد
با انجماد آب یک افزایش چشمگیر 1/11 در حجم آب صورت میگیرد.
افزایش مواد معدنی به آب بر نیروهای بین مولکولی آب تاثیر دارد نمودار فازی آب یک فازرا می توان بر حسب یک حالت یکنواخت و مشخص فیزیکی در یک سیستم،معین و مشخص نمود.
قسمتها یا فازهای مختلف یک سیستم را میتوان با یک مرز معین و معمولا نامرئی جدا و مشخص کرد.
نموداری که بیان کننده تعادل میان فازهای مختلف ماده باشد، نمودار فازی نامیده می شود.
در یک نمودار فازی هر منحنی تعادل بین دو فاز را نشان می دهد. نمودار فازی آب نقطه تلاقی هر سه قسمت منحنی ر ا نقطه سه گانه می نامند، که برای هرماده در شرایط منحصر به فردی اتفاق می افتد و از خواص ذاتی محسوب می شود.
دمای نقطه سه گانه آب به دلایل زیر به مقدار کمی بالاتر از دمای ذوب نرمال آب می باشد.
1- ساختمان باز یخی به سادگی در فشارهای پائین حفظ میشود
2- تمام گازهای محلول برداشته می شوند. آب در رابطه با ذرات کلوئیدی بطور کلی آب به سه شرایط زیر همراه ذرات کلوئید غذاهاست
1- لایه جذبی
در این لایه آب محکم به مولکولهای غذا چسبیده و تحت تاثیر نیروهای بین مولکولی غذاست و در نتیجه تحت فشار بوده ، چگالی آن زیاد ، قادر به حل نمکها نبوده و براحتی تبخیر یا منجمد نمیشود.ضخامت این لایه کمتر از یک نانومتر است.
و در هیچ حرارتی تبدیل به کریستال نمی شود.
2- لایه انتشار
قدرت اتصال در این لایه کمتر بوده و حالت یکنواختی ندارد. آب در رابطه با ذرات کلوئیدی ضخامت این لایه به 80 نانومتر هم می رسد.
3- لایه آب آزاد
تمام خصوصات آب معمولی را دارد،
فعالیت آبمطالب دیگر:
🔑پاورپوینت آماده مواد و مصالح ساختمانی جدید🔑کرم سفید ریشه🔑علف هرز حلفه imperata cylindrica🔑علف هرز پنجه مرغی🔑کاربرد سالیسلیک اسید و اکسین بر گیاهان🔑راهکارهای مقاومت و سازگاری به تنش خشکی در گیاهان زراعی🔑آموزش تعمییرات کامپیوتر🔑پاورپوینت دفاع🔑پاورپوینت کشاورزی پایدار🔑کسب در آمد روزانه 300 هزار تومان در خانه🔑فیلم آموزشی استفاده از قلع کش🔑نرم افزار سه بعدی وتعاملی آناتومی استخوان بندی واسکلت بدن انسان(ویندوزی)🔑قرارداد اجاره نامه سایز A3🔑کسب در آمد از اینترنت بدون کار کردن🔑انواع تا کردن دستمال میز غذا خوری با اوریگامی - دیدیر بورسین🔑نمونه سوالات آیین نامه راهنمایی و رانندگی (تستی+تشریحی+اصول تست زنی+آموزش نکات بسیار مهم)🔑تحقیق در مورد رایانش ابری🔑پروژه شبیه سازی برش دهنده های دیودی با پروتئوس🔑شرح حال حضرت شاهچراغ(ع)🔑شرح مذاكرات شبيه سازي شده كنفرانس 1999🔑شرک در آیات و روایات فهرست🔑شرکت با مسئولیت محدود🔑شرکت های مختلط سهامی و غیر سهامی🔑شرکتهای هرمی 117 ص🔑شعر حافظ