شيوه معماري آذري

جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان شيوه معماري آذري را مشاهده می نمایید.
شيوه معماري آذري|50687841|lga|

حجم فایل : 6.7 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 41
شيوه آذري سرزمین آذربایجان در معماری ایران در رده نخست اهمیت جای دارد. چرا که سه شیوه معماری ایران ]پارسی، آذری و اصفهانی[ از آنجا سرچشمه گرفته و به سراسر کشور رسیده است. در شیوه پارسی، هنگامی که قوم آریایی کوه‌های آران را پشت سر می‌گذاشتند تا به جنوب سرزمین ایران رهسپار و ماندگار شوند، سر راه خود ستاوندهای[ چوبین و شبستان‌ها و نهانخانه‌های دوربسته و کوشکی آذربایجان را پسندیدند و چون ارمغانی، نخست به سرزمین انشان و سپس به سرزمین پارس بردند و با آن شیوه، همراه با برگیره از شیوه‌های گوناگون ملت‌هایی که به پیروی پارسیان در می‌آمدند، شیوه تازه‌ای پدید آوردند که شیوه پارسی نام گرفت و از آغاز شاهنشاهی ایران تا پایان روزگار هخامنشیان (و حتی اندکی پس از آن) برای ساختن کاخ‌ها و کوشک‌ها به کار گرفته می‌شد.

با اینکه آب و هوای سرد و کوهستانی آذربایجان این شیوه را پدید آورده بود (که شاید با آب و هواهای دیگر سازگار نبود) باز هم پرداختگی و مردم‌واری شیوه پارسی چنان چشمگیر بوده که حتی در سرزمین‌های سوزانی چون انشان و سپس کرانه‌های دریای پارس نیز با همه ویژگی‌هایش خودنمایی کرده است.
بار دومی که آذربایجان پدید آورنده شیوه‌ای نو در معماری ایران شد پس از یورش خونین مغولان بود. این یورش، سراسر ایران و بویژه خراسان را از هنرمندان و معماران تهی ساخت. هنرمندانی که از چنگال درندگان به در رفته بودند در سرزمین‌های جنوبی ایران به پناه فرمانروایان بومی رفتند. همانها که نگذاشته بودند سرزمینشان تاختگاه ویرانگران شود. در آنجا معماران از شیوه‌های روایی در جنوب ایران هم بهره جستند و بر کارایی هنر خود افزودند. هنگامی که ایلخانان (جانشین چنگیز در ایران) خواستند یا نیاز پیدا کردند که ویرانی‌های نیاکانشان را بازسازی کنند یا دست کم به خاطر نیازی که به کاخ و خانه و گرمابه و ... در پایتخت خود داشتند، معماران را از سرزمین‌های جنوبی به دربار خود فرا خواندند.
این بار از آمیزش ویژگی‌های معماری مرکز ایران و جنوب با سنت‌ها و روش‌هایی که از روزگاران کهن، بومی آذربایجان شده بود، شیوه معماری پدید آمد که به درستی نام شیوه آذری گرفت و تا هنگامی که شیوه‌ای تازه که باز هم برگیره از معماری آن سرزمین بود، به جای آن آمد، در سراسر ایران و کشورهای همسایه به کار رفت.
همانگونه که پارسیان هخامنشی در سر راه خود به جنوب، ستاوندهای آذربایجان را دیده بودند و آنرا در معماری خود بکار بردند، شگفت است که شاهان صفوی نیز ستاوندهای بناب و مراغه را به اصفهان بردند و در جلوی کاخ‌های تازه ساز خود، همانند چهلستون و عالی قاپو، نهادند. روشن است که افزودن این ستاوندها به کاخ‌های اصفهان شکوه ویژه‌ای داده است. در اواخر قرن ششم هجری و اوایل قرن سیزدهم میلادی، در قسمتی از سرزمینهای شمال و شمال‌غربی چین یعنی در نزدیک مغولستان کنونی قبایلی از اقوام زردپوست آسیا زندگی می‌کردند. از میان این طوایف...مطالب دیگر:
موضوع كارآموزی تنظیم كننده های ولتاژ، ژنراتور، ماشین ACگزارش کارآموزی معرفی رشته باغبانیگزارش كارآموزی تعمیر دستگاه های صوتی و تصویریگزارش كار آموزی در كارخانه ریخته گری چدن شركت ایران خودروگزارش کارآموزی مرکز تحقیقات ایران خودروگزارش کارآموزی ماشین های تراش و تراشکاریگزارش کارآموزی آشنایی با سازمان ثبت احوالكارورزی شرکت ماشین کاران نواندیش قالب سازی و تولید قطعهگزارش كارآموزی تعمیرات و نگهداری و انواع تولید آسفالتگزارش کارآموزی شركت پی ریزان نمونهگزارش کارآموزی شرکت تولیدی ابهرریسکارآموزی طرح توجیهی احداث و تجهیز هتل سعید واقع در شهر اردبیلگزارش کارآموزی كارخانه كفشکارآموزی گزارش مقایسه ای یافته های علمی دوره کاردانی با کار عملی در شرکت سیم و کابل ابهرگزارش کارآموزی ماشین های تراشگزارش کارآموزی شركت مینوگزارش کارآموزی خلاصه ای از كشت و پرورش درخت سیبگزارش کارآموزی شرکت ریخته گری الومینیوم ایران خودرو ابهرموضوع كارآموزی شهرداری و مدیریت جامع شهریگزارش کارآموزی شركت سایناگزارش کارآموزی فرایند بازاریابی و تولیدگزارش كارآموزی شرکت توزیع نیروی برقگزارش کارآموزی كنترل بیماری ها و علف های هرزگزارش کارآموزی شركت ارغوان هیدجگزارش کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی